Barvy

      Z hlediska vizážistiky jsou barvy velmi důležité. Někdo si pod pojmem vizážistika a image poradenství dokonce představuje pouze barevnou typologii. Barvy mají velkou moc a je třeba se jimi zabývat. Pokud se chceme orientovat v tom, jaké barvy nám sluší, je třeba si ujasnit jejich vlastnosti:

Odstín - Je to vlastnost,s jejíž pomocí běžně rozlišujeme jednu barvu od druhé - červená se liší od modré, zelená od žluté.

Jas - Popisuje vlastnost barvy podle měřítka "tmavá - světlá".

Sytost - Popisuje vlastnosti barvy ve smyslu přechodu od neutrální šedé k čistému odstínu při stálé hodnotě jasu. Někdy se hovoří i o přechodu od slabého odstínu k odstínu živému. Názorně si nejlépe tuto vlastnost můžeme představit tím, že k šedé barvě začneme přidávat zvolený odstín (třeba žlutou) a pokračujeme tak dlouho, až získáme čistou žlutou.

Teplota barvy - Pro barevnou typologii je to nejdůležitější vlastnost barev. Barvy, které v sobě obsahují žlutý pigment, v nás vyvolávají pocit tepla. Barvy obsahující modrý nebo šedý pigment v nás vyvolávají pocit chladu.


Barevná typologie

      Barevná typologie se zabývá působením barev na celkové estetické a harmonické vizuální vyznění osobnosti. Každému z nás nějaké barvy sluší více a lichotí mu a nějaké méně, nebo mu vyloženě z estetického hlediska ubližují. Na základě barevného testu se určí základní barevnostní typ člověka a vybere se kolekce barev, které jeho vzhledu lichotí. Barevný test vychází z přirozené barvy pleti, barvy vlasů a ochlupení, očí, pigmentace při opalování a míry kontrastu, jasu a sytosti přirozeného zabarvení klienta. Sledujeme působení barev na pleť, oči a celkové estetické vyznění. Při barevné typologii se vychází z barevnosti přírody a 4 ročních období. Přestože je každý člověk individualitou a nikdo nejsme naprosto stejný, je toto členění pro základní orientaci v ideální barevné škále naprosto vyhovující.

Rozlišujeme 4 základní barevnostní typy:

Jaro:
Hřejivý jemný typ, v našich zeměpisných šířkách velmi vzácný

Léto:
Chladný, jemný typ, u nás nejčastější

Podzim:
Hřejivý výrazný typ, vyskytuje se častěji než jaro, ale opět poměrně vzácný

Zima:
Chladný, výrazný typ, 2. nejčastější u nás

K čemu je barevná typologie dobrá?

      Váš barevný typ je vodítkem pro výběr barev v šatníku, pro výběr barvy vlasů, líčidel, doplňků. Velmi důležitá je nejen teplotní charakteristika barev, ale i jas a sytost, výše kontrastu. Každý jsme jiný a každý máme jiné hranice ať už objektivní z hlediska vzhledu, tak i subjektivní z hlediska svých pocitů. Ale váš barevný typ, pokud ho znáte a pokud se naučíte hrát si s barvami, vám zjednoduší život a možná i otevře obzory. Rozhodně to není dogma. Například i chladný typ může použít teplé barvy ve správné sytosti a jasu a ve vhodných kombinacích.


Barvové poradenství - písemný materiál

     

Při konzultaci Barevného poradenství získáte celou řadu informací. Po čase můžete mít dojem, že v tom máte zmatek, nebo že si vše nevybavujete. Z tohoto důvodu vypracovávám písemnou zprávu, která shrnuje vše, co jsme během konzultace probrali. Ideální barevnici, kombinace barev, ideální typy vzorů a materiálů na oděvy, ale i šperky a doplňky včetně vhodných barev make-upu.