Čím se zabývá image poradenství a vizážistika?

      Ve slovníku cizích slov je slovo image vysvětleno jako obraz, podoba, představa, idea, celková prezentace, vnější působení, celkový dojem na veřejnost. Slovo image je v současné době velmi často skloňováno a to nejen v oblasti osobní, ale i firemní, obchodní a v reklamě. V oblasti, kterou se já zabývám, je důležitá rovina osobní. Image chápu jako dojem, který vyvoláváme u ostatních lidí. Je to zpráva kterou vysíláme. Je to způsob vnější komunikace. Ale dost často je rozdíl mezi zprávou, kterou vysíláme a zprávou,kterou bychom vysílat chtěli. Je rozdíl mezi onou ideou, představou obrazu, kterou o sobě máme a obrazem, presentací, dojmem, který vidí a vnímají ostatní.

Proč nás image tak zajímá?

      Člověk sice disponuje 5 smysly ( někteří z nás mají velmi dobře vyvinutý i ten šestý smysl), ale při získávání informací, při vnímání druhého člověka, používáme především oči. Setkáte-li se s někým poprvé, během pár vteřin si o něm vytváříte tzv. "první dojem" a on si ho vytváří o Vás. Na prvním dojmu nesmírně záleží. Může Vám velmi ulehčit situaci, nebo velmi ztížit. Podle toho, jaký bude, můžete uzavřít dobrý obchod, nebo také ne, můžete navázat nová přátelství, nebo také ne. Špatný "první dojem" lze změnit. Bude-li Vám dána příležitost a i pak to trvá docela dlouho. Ale na druhou stranu ty první sekundy Vám mohou velmi pomoci, budete-li vědět, jak na to a nebudete-li je podceňovat. A k tomu slouží image poradenství, ale i kosmetická péče.

Čím je image ovlivňována a co ovlivňuje?

      Samozřejmě, v životě můžeme používat několik typů image. Image soukromou, pracovní, PR image... atd. Ale vždy by, dle mého názoru, měla vycházet z vaší osobnosti. Protože zkušený člověk pozná, když je image "umělá". Když vaše image neharmonuje s vaší osobnost,í vzniká nesoulad, který se bohužel velmi záhy projeví. Protože jak nahoře, tak dole, jak venku, tak uvnitř. Všechno souvisí se vším. Z těchto důvodů chápu toto téma mnohem šířeji. Image je opravdu zpráva, kterou světu sdělujete, zda máte rádi život a sebe, zda si sami sebe vážíte, zda jste zdraví a pečujete o sebe v tom dobrém slova smyslu. Image o vás prozradí i to jaký je Váš životní styl a hodnoty. Na druhou stranu vím ze zkušenosti, že prací na svém vzhledu můžete pozitivně ovlivnit i svou duši a život. Žijeme v době, kdy je vzhled a mládí přeceňováno. Často na úkor jiných a důležitějších hodnot.

      Je třeba s tím počítat.

      Ověřila jsem si, že když se podaří zapracovat na vzhledu, a při pohledu do zrcadla budete mít příjemnější pocit,může se dostavit i víc sebevědomí, víc radosti a začnou se dít věci… :-) Práce na sobě není malichernost ani pýcha. Je to cesta. A cestou zvenčí můžete ovlivnit i to uvnitř. A naopak.Tím, že vypadáme dobře, upraveně a pěstěně - nejlíp jak můžeme- tím světu říkáme: Vážím si sebe a mám se ráda natolik, že mi není zatěžko se o sebe starat. Vážím si světa, života a lidí natolik, že nejsem ochotna obtěžovat je svým neestetickým zevnějškem.

      Každý z nás může být upravený a svěží. Kdo není, jen nám říká, že je líný, pohodlný a nemá rád sebe ani život. Už mu to nestojí ani za 15 minut práce.